«Символ твоєї свободи. 100-річчя Державного Герба України»

У фоє Новомиргородського районного будинку культури Новомиргородським районним краєзнавчим музеєм експонувалась фотодокументальна виставка «Символ твоєї свободи. 100-річчя Державного Герба України» з 25 березня по 5 квітня 2019 року. Вона підготовлена Українським інститутом національної пам’яті та видавництвом «Родовід» у партнерстві з Центром досліджень визвольного руху.

Сторіччя тому, у 1918 році, власницький знак із монет часів князя Володимира Великого взяли за основу для малюнків герба та печатки Української Народної Республіки. «…Се оздоба питоменна, не запозичена, зв’язана з нашою тисячолітньою державною політичною i культурною історією», – писав Михайло Грушевський сто років тому, коли Тризуб було затверджено гербом УНР.

Тризуб фактично легітимізував історичний зв’язок модерної України із Руссю – як головної її спадкоємиці. Він став одним із головних атрибутів незалежної Української держави, а також важливим маркером української національної ідентичності.

Упродовж усього XX століття Тризуб надихав митців на створення його художніх інтерпретацій. Виставка присвячена роботам Василя Кричевського, Георгія Нарбута, Павла Ковжуна, Миколи Битинського, Андрія Гречила, Івана Турецького, Олексія Кохана та інших.

На виставці можна побачити зображення срібників князя Володимира Великого, перших українських гривень 1918 року із зображенням Тризубу, військових кокард, печаток, акцизних марок часів УНР, різних проектів герба України, сучасних марок, монет, кокард із зображенням Державного Герба України, проекти Великого Герба України тощо.

Виставку відвідали школярі загальноосвітніх шкіл міста, працівники установ та  організацій  райцентру, окремі відвідувачі.

З Новомиргорода виставка вирушить у Малу Виску і побуває у всіх районах і містах Кіровоградщини.

Директор районного

краєзнавчого музею                                                             С.Ланженко