Про реалізацію Закону України «Про повну загальну середню освіту»

На початку цього року в державі набув чинності новий Закон України «Про повну загальну середню освіту» даним актом запроваджується ряд нововведень в роботі закладів загальної середньої освіти. Так, згідно з законом, вчителям надається педагогічна автономія, учням гарантується рівний доступ до освіти. До того ж, цей закон передбачає зростання зарплат педагогів, ширше поле для підняття їхньої кваліфікації та можливість створювати нові системи оцінки. У свою чергу учні будуть самі обирати навчальні предмети та матимуть більше прав для учнівського самоврядування, а також отримуватимуть захист від булінгу. Також законом визначено нові підходи до призначення директорів шкіл, залучення педагогів до викладання та введення педагогічної інтернатури для молодих вчителів.
З метою належного виконання усіх положень прийнятого закону на території Новомиргородського району районна державна адміністрація протягом останніх тижнів організувала роботу відповідної робочої групи, якою було здійснено ряд напрацювань, що мають визначити порядок і послідовність наступних заходів з оптимізації та реорганізації навчальних закладів району. Нині в районі діє два опорних навчальних виховних об’єднання НВО «Новомиргородська ЗОШ № 2 – ДНЗ» з філіями у с. Кам’янка, с. Дібрівка та с. Шпакове, а також НВО «Новомиргородська ЗОШ № 3 – ДНЗ» з філіями у с. Пурпурівка, с. Миролюбівка, с. Петроострів та с. Оситна. Навчальний процес у Шпаківській філії призупинений у зв’язку з відсутністю учнів і враховуючи демографічну ситуацію в селі назріває питання про ліквідацію філії, діти з с. Шпакове підвозяться на навчання до Дібрівської філії та Канізької школи. Стосовно роботи філій НВО «Новомиргородська ЗОШ № 3 – ДНЗ», то зараз опрацьовується питання про об’єднання Миролюбівської та Петроострівської філії, адже кількість учнів в цих освітніх закладах (15 та 22 відповідно) не дозволяє педагогам організувати якісний освітній процес, тим паче, що наповнюваність класів це одна з ключових вимог ЗУ «Про повну загальну середню освіту». Також одним з критеріїв майбутньої оптимізації освітніх установ в тому числі і філій опорних навчальних закладів є фінансова складова, якщо в середньому вартість навчання одного учня в укомплектованому класі на рік становить в межах 25 тис. грн., то в малочисельних навчальних закладах цей показник може бути втричі більшим. А це, звісно, додаткові навантаження на бюджет, які можна використати з на створення умов якісного навчання в повноцінних укомплектованих класах. Рівність умов кожної людини для повної реалізації її здібностей, таланту, всебічного розвитку та доступність для кожного громадянина усіх форм і типів освітніх послуг, що надаються державою – перші принципи освіти в Україні для дотримання вже маємо певні напрацювання і їх буде реалізовано. Звичайно частина таких процесів може гостро сприйматися громадськістю, але маємо розуміти, що якісна освіта це головне, чим має держава забезпечити дитину – учні мають навчатися в укомплектованих класах, школи повинні мати гарну матеріально-технічну базу.
Для того щоб детально вивчити ситуацію та подальші перспективи й можливості закладів освіти району, керівництво райдержадміністрації відвідали заклади загальної середньої освіти міста та окремих сіл. ЗУ «Про повну загальну середню освіту» передбачає ряд змін, які торкнуться кожної установи і впроваджуватимуться ці процеси протягом 3 – 4 років. Наприклад в майбутньому передбачено діяльність в районі одного навчального закладу ІІІ ступеня з класами профорієнтаційної підготовки. Який саме це буде заклад, зараз визначати ще рано, але адміністрація шкіл вже зараз має враховувати цей фактор. Директорам шкіл запропоновано механізм роботи, який в майбутньому дасть змогу на конкурсній основі визначити заклад, де учні здобуватимуть повну загальну середню освіту та отримуватимуть професійні навички. Крім цього в ході ознайомлення з роботою навчальних закладів визначено й проблемні питання, як будуть вирішуватись вже зараз – це вирішення питання про необхідність ремонтів харчоблоків в Новомиргородська ЗОШ № 2 та Капітанівській школі, вирішення питання про опалення спортивного залу Златопільської гімназії, також вивчається можливість придбання шкільного автобусу для підвезення дітей з с. Оситна.
Керівництвом райдержадміністрації вже зараз налагоджений діалог з директорами освітніх закладів району в питанні реалізації Закону України «Про повну загальну середню освіту». Голова райдержадміністрації Алла Дворніченко відмічає, що даний акт передбачає достатню кількість змін, які торкнуться усіх освітніх установ. І хоча ключові зміни мають розпочатись за декілька років готуватись до них слід вже сьогодні.