Амброзія полинолиста

Амброзія полинолиста є серйозним конкурентом сільськогосподарських рослин за вологу, світло, поживні речовини та життєвий простір. За середньої густоти стояння вона споживає з 1 га до 2000 т води, що відповідає 200 мм опадів, або половина річних опадів в нашій зоні, виносить з грунту поживні речовини.

Швидке поширення амброзії полинолистої забезпечують:

• висока продуктивність насіння ( окремі великі екземпляри дають до 80-150 тисяч насінин);
  • здатність дозрівати і давати сходи насіння молочної та воскової стиглості;
  • накопичення насіння в грунті;
  • здатність рослин витримувати довготривале підтоплення – до 2 тижнів;
  • висока регенеративна здатність насіння.

Через засміченість понад 70% ландшафтів України амброзією кількість алергічних захворювань серед наших співгромадян, викликаних саме цією рослиною, постійно зростає. При запиленні сільськогосподарських культур амброзією, її алергійні компоненти залишаються присутніми у харчових продуктах.

Методи боротьби

1) Агротехнічні методи знищення амброзії полягають у дотриманні сівозміни; на засмічених полях висівати переважно озимі культури суцільного посіву з підвищеною нормою висіву на 10-15%; на полях, які звільняються у липні-серпні місяцях, використовувати напівпаровий обробіток грунту, скошувати рослини амброзії до початку цвітіння.

2) Механічні методи знищення амброзії використовуються навколо житлової забудови, громадських будівель, ферм, парків, стадіонів, дитячих та спортивних площадок, де виключене застосування гербіцидів. Скошувати амброзію слід якомога нижче, поскільки при високому зрізі амброзія на уцілілій частині стебла формує бічні гілки, на яких утворюються генеративні органи. Операції по механічному знищенню амброзії зазвичай доводиться повторювати кілька разів протягом вегетаційного періоду.

3) Для хімічного знищення амброзії використовується гербіцид Раундап (або його аналоги) в дозі 3 літри на гектар, бажано в фазі 2-4 справжніх листочків. У фазу бутонізації амброзії дозу гербіциду встановлюють по верхній межі рекомендованої.