Програма «Доступні ліки» – в дії.

3 квітня Міністерство охорони здоров’я опублікувало реєстр лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню згідно з урядовою програмою “Доступні ліки”. У реєстрі зазначені розмір відшкодування та суми доплати (за наявності) щодо кожного торгового найменування лікарського засобу, який бере участь у програмі.

Нагадаємо, що у квітні 2017 року в Україні стартує програма «Доступні ліки», яка дозволить громадянам отримувати низку препаратів безкоштовно або з невеликою доплатою.

Програма діє на ліки від серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми.

Для того, щоб отримати препарати за цією програмою, потрібно звернутись до лікаря, отримати правильно виписаний рецепт із зазначенням діючої речовини, прийти до центральної аптеки №35 ПАТ «Ліки Кіровоградщини», що бере участь у програмі, та отримати обрані ліки.

Отримати безкоштовні ліки в аптеці можна лише із рецептом від лікаря. Тільки офіційний бланк, тільки правильний рецепт.

Який лікар повинен виписати рецепт і скільки він діятиме?

Рецепт діятиме 30 днів. Коли цей термін закінчується – потрібно йти до лікаря за новим рецептом. У майбутньому МОЗ планує збільшити термін дії рецептів до трьох місяців. Рецепти можуть виписувати як лікарі з державних установ, так і з приватних. Не має значення, який саме лікар виписує рецепт, це може бути і терапевт, і кардіолог, і сімейний лікар.

У яких аптеках можна отримати безкоштовні ліки?

Лише у тих, які приєдналися до програми “Доступні ліки”. У нашому районі це центральна аптека №35 ПАТ «Ліки Кіровоградщини».

Від чого залежить, чи ліки безкоштовні, чи з доплатою?

У списку ліків від МОЗ є препарати від різних торгових марок, які мають одну й ту ж діючу речовину. В аптеці пацієнт сам може вибрати торгову марку. Якщо він обирає препарат з найменшою вартістю, то отримає його безкоштовно, за дорожчі ліки йому доведеться заплатити різницю між ціною товару з найменшою вартістю і обраного ним.

Це не означає, що ліки є безкоштовними, просто їхню вартість повністю або частково оплачує держава. На 2017 рік уряд виділив 500 млн. гривень на цю програму. В цілому на рік для Новомиргородського району виділено 365 тисяч 500 грн. Помісячно з квітня по листопад по 40 тисяч 600 грн., на грудень 40 тисяч 700 грн.

Що робити, коли в аптеці немає перерахованих ліків?

У випадках, якщо в аптеці закінчилися вище зазначені ліки, МОЗ пропонує зачекати, поки ліки надійдуть в аптеку, або ж звернутися в іншу аптеку. Також пацієнт може обрати іншу торгову марку та доплатити різницю. Найдешевші ліки ви отримаєте безкоштовно, за дорожчі треба доплатити.

Чи можна отримати перераховані ліки без рецепта?

Безкоштовно – не можна. Якщо у вас немає рецепта, ви можете придбати ліки за свій рахунок у будь-якій аптеці. Але в такому випадку аптека не матиме підстав для того, щоб відпустити даний лікарський засіб безкоштовно або зі знижкою.

Яка мета програми?

Згідно з опитуванням громадської організації “Пацієнти України”, 97% пацієнтів платили за препарати, лікуючись амбулаторно (вдома, на прийомах у лікарів). 43,5% з них позичають гроші чи продають майно для лікування, а 48,8% відмовляються від лікування через брак коштів. Пріоритетність надали лікуванню саме серцево-судинних захворювань, діабету ІІ типу та бронхіальної астми, оскільки саме вони найбільше впливають на показники смертності населення або суттєво знижують якість життя пацієнта та ефективно лікуються на амбулаторному рівні.

Смертність від серцево-судинної хвороби складає 65% від загальної смертності населення в Україні. Відповідно до статистичних даних за 2015 рік, на діабет ІІ типу страждає один мільйон осіб. Це у 6 разів більше, ніж на діабет І типу (інсулінозалежний). Хворих на бронхіальну астму зареєстровано 210 тисяч. Здебільшого, це діти та молодь.

Начальник комунального
закладу «Новомиргородський
центр первинної медико-
санітарної допомоги                                                            О.КРИВОРУЧКО