Нелегальна праця сьогодні – невизначеність завтра

Питання „тіньової” зайнятості, на жаль, на сьогодні залишається актуальним. Адже використання найманої праці без оформлення трудових відносин містить у собі багато негативних моментів, що суттєво впливають на життя людини та послаблюють соціальну захищеність громадян.

Негативний вплив тіньової зайнятості стосується кожного з нас, адже всі ми є споживачами послуг у сфері громадського харчування, торгівлі, транспорту, будівництва тощо. Отже, такі послуги повинні бути високої якості. А тіньова зайнятість певним чином сприяє поширенню професійних захворювань, підвищенню рівня аварійності на дорогах, збільшення ризиків виникнення нещасних випадків на виробництві, оскільки офіційно неоформлений працівник не проходить обов’язкового медичного обстеження, з ним не проводяться інструктажі, навчання тощо. Та й вину його тяжко довести, чи притягнути до відповідальності.

Крім цього, використання прихованих трудових відносин призводить і до зменшення надходжень до місцевого бюджету та бюджету держави. А це в свою чергу веде до зменшення коштів на утримання інфраструктури міста та району вцілому.

Легальна трудова діяльність – це основа соціальної захищеності працюючого населення. Адже людина, маючи право на працю, можливість заробляти собі на життя працею, яку вона вільно обирає або на яку вільно погоджується, має самостійно вирішувати, що для неї важливіше – жити сьогоденням чи мати впевненість у завтрашньому дні, отримуючи надійні соціальні гарантії (пенсію, допомогу на випадок безробіття чи втрати працездатності, оплачувану відпустку та ін.).

Звертаємось до керівників суб’єктів господарювання, які надають перевагу виплаті заробітної плати «в конвертах» з проханням проявити свою громадянську позицію, легалізувати реальну заробітну плату працівників і не прирікати їх на мізерну пенсію. А найманим працівникам району , в тому числі тим, які переселились з інших територій, та які перебувають в нелегальних трудових відносинах, рекомендуємо звертатися до правоохоронних органів, у випадку відмови роботодавця від оформлення трудового договору.

Начальник відділу з питань праці
та соціально-   трудових відносин управління
соціального захисту населення
А. Дудар