Детінізація та легалізація заробітної плати

На сьогоднішній день питання детінізації та легалізації заробітної плати набуває великої актуальності, адже від розміру отриманої зарплатні залежить рівень соціального захисту людини. Багато хто веде розмови про справедливі зарплати та пенсії, виплачуючи при цьому робітникам зарплатню   “у конвертах”. А хто ж тоді їм надасть пенсію “у конвертах”? Якщо роботодавці продовжать обман працівників, то яким чином розвиватиметься економіка нашої держави? Відповідь потрібно знайти якомога скоріше. Прийшов час, коли працюючі люди або ті, яких тільки запрошують на роботу, повинні навчитися вести з роботодавцем діалог про умови роботи та оплати праці. До цього потрібно залучати профспілки або інші об’єднання, які повинні представляти та захищати інтереси працівників. Можливо, якщо людина хоча б один раз відмовиться працювати за мізерну легальну платню, це сприятиме тому, що колись взагалі жодний працівник не схоче працювати на подібних умовах. Тоді підприємці будуть змушені змінити ганебну практику отримання прибутків за рахунок ігнорування власних обов’язків перед робітниками щодо виплати гідної зарплатні.

У Новомиргородському районі в напрямку викриття та зменшення кількості працівників, які виконують свої обов’язки без оформлення трудових відносин зі своїм роботодавцем проводить свою роботу районна робоча група з питань легалізації виплати заробітної плати і зайнятості населення, яка створена розпорядженням голови районної державної адміністрації. Єдиним форматом роботи робочої групи у правовому полі є здійснення обстежень. Під час обстежень суб’єктів господарювання району члени робочої групи проводили роз’яснювальну роботу з роботодавцями щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками, та недопущення виплати заробітної плати у розмірі, меншому за встановлений законодавством мінімум, наголошували, що незареєстрований належним чином працівник в результаті втратить право на отримання пільг та допомоги, гарантованих державою.

Протягом   2017 року робочою групою обстежено 139 суб’єктів господарювання, у яких виявлено 25 неоформлених працівників. У результаті проведеної роботи з керівниками-порушниками всі трудові відносини легалізовані . Свою роботу робоча група проводитиме і у 2018 році.

Хотілося б, щоб важливість питання легалізації оплати праці знайшла розуміння як серед населення, так і серед тих роботодавців, які не поспішають офіційно оформлювати трудові відносини з найманими працівниками та збільшувати рівень заробітної плати своїх працівників.

Також попереджаємо, що за порушення вимог законодавства про оплату праці передбачено не тільки адміністративну відповідальність, а також і кримінальну.

Начальник відділу з питань праці
та соціально-трудових відносин УСЗН
Новомиргородської райдержадміністрації