ПАТРОНАТ НАД ДИТИНОЮ

В рамках затвердженої у серпні 2015 року Національної стратегії захисту прав людини, поступово запроваджується механізм розміщення дітей у патронатні сім’ї.

Патронатна сім’я – це тимчасова сім’я для дитини, що має мінімізувати травматизацію дитини, коли її забирають від батьків. Це звичайна квартира, де дітьми опікуються вихователі. У цей час соціальні працівники працюють із батьками щодо повернення цих дітей у власну родину.

Патронатними вихователями можуть бути громадяни України віком від 35 до 60 років (для жінки) і від 35 до 65 років (для чоловіка), які перебувають у зареєстрованому шлюбі; проживають на спільній житловій площі; мають позитивний досвід виховання дітей; одна (один) з яких виконання обов’язків патронатного вихователя не поєднує з іншою трудовою діяльністю; пройшли курси спеціальної підготовки та отримали відповідну рекомендацію, зі згоди всіх членів своєї сім’ї готові до розміщення під патронат дітей за місцем свого проживання і уклали з відповідним органом опіки та піклування договір про надання послуг патронату над дитиною.

Патронатними вихователями не можуть бути особи, зазначені у статті  212 Сімейного кодексу України, а також особи, чиї діти були засуджені, перебувають/перебували у конфлікті з законом.

Патронатний вихователь не може поєднувати надання послуг патронату над дитиною з іншими видами діяльності, які перешкоджатимуть якісному виконанню умов договору про патронат над дитиною.

Патронатний вихователь здійснює свою професійну діяльність щодо догляду та виховання дітей в умовах своєї сім’ї, залучаючи до надання послуг в суботні, недільні дні та вечірні години добровільного помічника із числа членів сім’ї. Залучення ще одного члена сім’ї обґрунтовується потребою гарантії у забезпеченні безпеки дитини; підтримки у виконанні певних обов’язків з догляду, особливо у разі влаштування одночасно декількох дітей, немовляти, дітей з особливими потребами тощо.

Кандидатам, що мають намір стати патронатними вихователями необхідно звернутися до Новомиргородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді для отримання додаткової інформації щодо процесу запровадження цієї послуги та подати відповідний пакет документів, зокрема:

• заява;
  • копія свого паспорта та кандидата у помічники патронатного вихователя;
  • довідка про склад сім’ї;
  • копія трудової книжки (за наявності);
  • висновки про стан здоров’я кандидата у патронатні вихователі та осіб, які проживають разом з ним, складені за формою згідно здодатком 5до Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. № 866;
  • довідку про відсутність судимості, в тому числі членів його сім’ї, які досягли чотирнадцятирічного віку і проживають разом з кандидатом у патронатні вихователі;
  • документ, що підтверджує право власності або користування житловим приміщенням;
  • письмова згода на влаштування дітей до цієї сім’ї усіх повнолітніх членів сім’ї кандидата у патронатні вихователі, які проживають разом з ним, а також дітей, за умови досягнення ними віку, коли вони спроможні самостійно висловлювати свою думку.

Патронатний вихователь отримує винагороду за надані послуги. Виплачується соціальна допомога на утримання дитини в сім’ї патронатного вихователя (далі – соціальна допомога) та оплата послуг із здійснення патронату над дитиною (далі – грошове забезпечення). Соціальна допомога на утримання влаштованих дітей виплачується патронатному вихователю у розмірі двох прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку за кожен місяць її перебування. Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць. У разі коли в сім’ї патронатного вихователя перебуває дитина віком до одного року, дитина з інвалідністю, малолітня або неповнолітня вагітна, ВІЛ-інфікована дитина та одночасно двоє і більше дітей, розмір грошового забезпечення збільшується на 10 відсотків за кожну дитину, але сумарно не більш як на 50 відсотків.

Патронатне виховання є новою формою сімейного влаштування дітей, при якій права і обов’язки по захисту прав дитини розмежовані між патронатним вихователем та органом опіки та піклування. Патронатне виховання є більш гнучкою формою влаштування дітей в сім’ю і дозволяє жити в сім’ї дитині будь-якого віку, як за наявності у нього встановленого юридичного статусу, так і безпосередньо відразу після вилучення із сім’ї, замість влаштування до центрів реабілітації.

Фахівець із соціальної роботи Новомиргородського районного центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді                                                                                         Я. ЗАРУДНІЙ